Schoolse weetjes

 

Waarschijnlijk ben je als sponsor of vriend van ons project heel nieuwsgierig hoe alles bij Rainbow4Kids in zijn werking gaat.

Daarom willen we je jullie onder de hoofding ‘Schoolse weetjes’ kennis laten maken met bijvoorbeeld het onderwijssysteem in Kenia, maar ook vertellen hoe het schooljaar in elkaar steekt, hoe een doorsnee schooldag eruit ziet en over de omgeving van de school.

 

Wist je dat er een hervorming van het onderwijs in Kenia bezig is?

De Keniaanse overheid heeft beslist om voor het eerst sinds 1985 het onderwijssysteem grondig te hervormen.

Het oude systeem was 8-4-4 = 8 jaar lagere school, 4 jaar secundair onderwijs en 4 jaar hoger onderwijs of universiteit.

Nu evolueren we stapsgewijs naar een 2-6-6-3 systeem = 2 jaar kleuter, 6 jaar lagere school, 6 jaar secundair en dan nog 3 jaar hoger onderwijs of universiteit.

Met andere woorden, nu gaan de kinderen in onze lagere school tot klas 8. Maar vanaf 2024 stopt het aan klas 6!

Klas 1, 2 en 3 zitten nu al volledig in deze hervorming.

Wil je meer informatie over dit onderwerp? Lees dan onze nieuwsbrieven van maart en september 2018.

 

 

Weet je hoe het schooljaar er uit ziet?

Het Keniaans schooljaar loopt gelijk met de kalender, met andere woorden, het nieuwe schooljaar begint steeds in januari. En het is opgedeeld, zoals bij ons in drie trimesters. Het schooljaar 2019 ziet er dan als volgt uit:

 

 • Eerste trimester:                 
  • 7 januari 2019 tot en met 5 april 2019             =     14 weken
 • Tweede trimester:             
  • 29 april 2019 tot en met 2 augustus 2019       =    14 weken
 • Derde trimester:                 
  • 26 augustus tot en met 25 oktober 2019         =    09 weken
 • Examen periode:            
  • 28 oktober tot en met 2 november 2019          =    01 week

 

Er wordt dus in totaal 38 weken naar school gegaan. Naast de drie grotere vakanties zijn er ook nog twee kortere voorzien, in de eerste termijn van 18 tot en met 24 februari en in de tweede termijn van 17 tot en met 23 juni 2019.

 

Weet je hoe een schooldag er uit ziet?

Alle kinderen worden om 7 uur op school verwacht.

Iedere maandagmorgen wordt zowel de Keniaanse als de Belgische vlag gehesen en wordt er samen gebeden.

Op vrijdagavond worden de vlaggen plechtig binnengehaald, dan is er ook een korte toespraak van de directeur of een leerkracht.

 

 

lesrooster
lagere cyclusHogere cyclus
07.00 u. - 07.40 u. Onthaal 07.00 u. - 07.40 u. Onthaal
07.40 u. - 08.00 u. huiswerk 07.40 u. - 08.00 u. huiswerk
08.00 u. - 08.40 u. les 1 08.00 u. - 08.40 u. les 1
08.40 u. - 09.20 u. les 2 08.40 u. - 09.20 u. les 2
09.20 u. - 10.00 u. les 3 09.20 u. - 10.00 u. les 3
10.00 u. - 10.30 u. break 10.00 u. - 10.30 u. break
10.30 u. - 11.10 u. les 4 10.30 u. - 11.10 u. les 4
11.10 u. - 11.50 u. les 5 11.10 u. - 11.50 u. les 5
11.50 u. - 12.30 u. les 6 11.50 u. - 12.30 u. les 6
12.30 u. - 13.20 u. lunch 12.30 u. - 13.20 u. lunch
13.20 u. - 14.00 u. les 7 13.20 u. - 14.00 u. les 7
14.00 u. - 14.40 u. les 8 14.00 u. - 14.40 u. les 8
14.40 u. - 15.20 u. creatief 14.40 u. - 15.20 u. les 9
15.20 u. - 16.00 u. cleaning 15.20 u. - 16.00 u. cleaning
15.30 u. - 16.00 u. clubs
16.00 u. - 17.00 u. studie

 

De hoogste klas komt ook nog op zaterdag naar school tot op de middag. Merk op, dat ook de woensdag een volledige schooldag is.

 

Voor de kleuters eindigt de schooltijd reeds om 16 uur. Ze worden aan de schoolpoort opgehaald of wachten, in de speciale wachtruimte, dat grote broer of zus gedaan heeft, om samen naar huis te wandelen.

 

Voor de leerlingen van de hogere cyclus is er na schooltijd nog een extra activiteit:

 • Maandag is het een debat met voor- en tegenstanders over een actueel onderwerp.
 • Dinsdag zijn er clubs. Men kan kiezen uit de scouts; wild life; young farmers; muziek; debat; islamic union en christian union.
 • Woensdag wordt er gewerkt rond zelfkennis.
 • Donderdag wordt een quiz gespeeld.
 • Vrijdag staat er sport en spel op het programma. Meestal gaat men dan naar het dichtbij gelegen strand en bij minder goed weer kan er gedanst worden onder het afdak op de speelplaats.

 

De schooldag eindigt altijd met het schoonmaken van niet alleen de eigen klas, maar ook door een handje toe te steken bij de opkuis van de kleuterklassen, de trappen en de gang.

 

Wist je dat al onze kinderen hetzelfde uniform dragen?

In Kenia is het dragen van een schooluniform verplicht.

Hoe bij ons de meningen hier ook over verschillen, één ding staat vast: de kinderen voelen zich door het dragen van een uniform met elkaar verbonden en zijn hierdoor gelijk aan elkaar. Er is geen onderscheid.

Ouders kunnen zo'n uniform vaak moeilijk betalen. Wij zien zelfs maar al te vaak dat het schooluniform hun enige draagbare kledingstuk is. De uniformen slijten hierdoor erg snel.

 

 

Nieuwsgierig wat onze kinderen op school eten?

Iedere dag maken onze twee koks naast de porridge die dient als ontbijt, ook voor ongeveer 400 personen een warme lunch voor de kinderen en de leerkrachten.

 

 • Maandag:               
  • rijst en bonen
 • Dinsdag:                  
  • maismeelpap/brij (ugali) en spinazie
 • Woensdag:             
  • rijst en bonen
 • Donderdag:            
  • maismeelpap/brij (ugali) en witte kool
 • Vrijdag:
  • rijst met een banaan.
 • Alle kleuters krijgen iedere dag een stuk fruit… zodat ze de nodige vitaminen ontvangen.

 

Na het eten wassen de kinderen zelf hun bord af.

 

Wist je dat onze oudste kinderen het laatste trimester op school blijven slapen?

Zo kunnen zij zich in alle rust en in een veilige omgeving concentreren op het Nationaal staatsexamen (KCPE). In andere scholen blijven de laatstejaars ook slapen. Maar dan moeten de ouders alles zelf kopen: matras, lakens, hoofdkussen, muskietennet, wasbak, zeep, … Bij Rainbow4Kids werd alles voor hen aangekocht!

 

 

Wist je dat wij jaarlijks een ‘trofee’ uitreiken aan de klas die de beste resultaten heeft behaald?

 

Wist je dat wij op het eind van iedere trimester aan de 3 beste leerlingen van de klas en aan de ‘most improved’ leerling een ‘kledij pakket’ geven?

 

Weet je hoe wij met godsdienst op school omgaan?

Het samenleven met verschillende godsdiensten is zeker in het gedeelte waar onze school staat, geen enkel probleem. Zowel in het straatbeeld als op onze school zie je meisjes met of zonder hoofdoek. Ieders godsdienst wordt gerespecteerd. Er worden afzonderlijke godsdienstlessen gegeven aan de Christenen en de Moslims.

Voor de kinderen die dat wensen is er een ruimte waar ze tijdens de ramadan samen kunnen bidden, terwijl de andere kinderen lunchen.

 

Wist je dat er achter onze school ook nog een dorpje ligt?

Achter de school ligt een klein dorpje met een dertigtal huisjes. Eerlijk gezegd, wij zouden het waarschijnlijk hutjes noemen. Het zijn weinig comfortabele woningen, meestal maar één ruimte in de ene hoek wordt gekookt en in een andere hoek, afgeschermd met een doek, is de slaapruimte. In de meeste huisjes is er geen elektriciteit en voor water zijn ze aangewezen op de waterput van Rainbow4kids. Dankzij Rainbow4Kids werd er een aantal jaar geleden enkele toiletten gebouwd.

Voor de Europeanen die hier op vakantie komen is het onbegrijpelijk dat op slechts 800 meter van zee en strand, dergelijke woningen staan. Achter de grote hotelresorts begint gelijk een heel andere wereld.

Dankzij deze hotels is er wel extra werkgelegenheid voor de Kenianen, ook al zijn de arbeidsvoorwaarden niet te vergelijken met die van onze westerse wereld.

 

 

Vlak voor de school staat de nieuwste aanwinst. De provincie heeft containers geplaatst om te recycleren. Deze zijn niet alleen voor de school bedoeld, je vindt ze overal. Op deze manier probeert men de Keniaan milieubewust te maken.

 

Wist je dat er ook winkeltjes zijn in de buurt van onze school?

Rechtover en naast onze school vind je enkele winkeltjes. Van buiten uit zien ze er in onze ogen niet zo aantrekkelijk uit. Maar weet één ding, je kunt er alles krijgen. En hebben ze het niet, dan gaan ze het voor jouw bij de buren vragen, om je toch maar van dienst te kunnen zijn.

Je vindt er bijvoorbeeld ook een naaister, beenhouwer, meubelmaker, enz.

 

 

 

Hoe hebben onze leerlingen uit het achtste leerjaar het gedaan?

Zoals je elders al kon lezen, moeten al de laatstejaars leerlingen deelnemen aan het verplicht staatsexamen. In alle scholen in heel Kenia wordt hetzelfde examen afgenomen. Men noemt dit het KCPE examen. De leerlingen die minimaal 350 punten behalen, kunnen door de middelbare scholen uitgenodigd worden om bij hen verder te komen studeren en krijgen hiervoor dan ook een subsidie van de Keniaanse regering.

 

Dit zijn de uitslagen van onze gasten, alfabetisch gerangschikt:

Abdul Hakimu Muli 312; Abigeal Imali 240; Caren Tuva 269; David Mulwa 191; Esther Dickson 241; Esther Kerubo 353;

Faith Mukami 279; Grace Mumbi 264; Haluwa Hiribae 286; Hawa Dickson 240; Hellen Muhonja 302; Ian Waithaka 252,

Ivy Wanjuku 315; Jackson Mwinzi 297; Jawa Nyundo 360; Juliet Mundu 241; Kelvin Nijana 354; Lawin Guyavi 292;

Makame Omari 242; Melan Sada 333; Mercy Kasyoka 286; Mercy Mpa 285; Mwanaidi Hemedi 274; Newton Kiziri 245; Patricia Wanjiku 272; Rachel Rophas 258; Richard Kazungu Safari250; Sakina Hiribae 186; Simon Sombiroi 310;

Stacy Kamonya 305 en Teresia Jackson 264.

 

In totaal werden er 8598 punten verdiend, met een klasgemiddelde van 277,35 punten per leerling.

Volgens het Keniaans schoolsysteem hebben 3 van onze 31 leerlingen recht op een subsidie om in het middelbaar onderwijs te starten.

Wij wensen al de leerlingen en hun leerkracht een dikke proficiat met de behaalde resultaten.

 

 

Beste wensen

Graag bieden wij onze beste wensen aan voor een Zalig Kerstfeest en een gelukkig 2019.

Dank aan al de vrienden, vrijwilligers, sponsors en symphatisanten voor hun steun aan ons project in 2018.

Mogen wij ook in 2019 weer op jullie steun en sympathie rekenen?

 

Het Rainbow4Kids team België & Kenia en al de kinderen van de Rainbow4Kids primary school.

 

 

 

Start nieuw schooljaar 2019

Op maandag 7 januari 2019 werd de start gegeven van het nieuw schooljaar 2019. De hele dag zaten er in de eetzaal geduldig ouders - vooral moeders - te wachten op hun beurt om hun zoon of dochter in te schrijven op onze school.

 

Op dit moment kunnen we nog niet zeggen hoeveel leerlingen er in totaal zijn ingeschreven. Bij ons is iedere leerling aanwezig op de eerste schooldag in september. Maar de Kenianen nemen dit niet zo nauw. Veel van hen, gaan tijdens het groot verlof - november, december - op 'country'. Dat wil zeggen dat het hele gezin terug gaat naar de streek vanwaar ze afkomstig zijn. Meestal wonen de grootouders van onze leerlingen daar nog. Als een van de ouders het geluk heeft om daar een job te vinden, dan blijven ze gewoon daar wonen, zonder de school te verwittigen. Maar voor hetzelfde kunnen ze half januari weer aan de schoolpoort staan om hun plaats in de klas in te nemen.

 

Uit ervaring hebben we geleerd dat we de definitieve leerlingenlijsten pas officieel kunnen opmaken eind januari, begin februari. Dat is ook het moment dat we onze website updaten door alle kinderen op de website in hun nieuwe klas te plaatsen. Vanaf dan kunnen ook al de nieuwe leerlingen gesponsord worden.

 

 

Nieuw schoolgerief

Net als bij ons krijgen de kinderen op hun eerste schooldag nieuwe schriften. In de Keniaanse scholen wordt nog heel veel zelf geschreven door de leerlingen.

 

Nieuwe leerlingen

Kinderen die dit schooljaar voor het eerst naar onze school komen, maken op de eerste dag een toelatingsproef om te zien naar welk leerjaar ze mogen gaan.

 

 

Onze Keniaanse leerkrachten en nieuwe leerkrachten

Groepsfoto van ons Keniaans lerarenteam samen met Mamma Rainbow (Katrien) en Dany, de oprichters van Rainbow4Kids, bij het begin van het nieuwe schooljaar.

 

Bij aanvang van een nieuw schooljaar kan het ook voorkomen dat een leerkracht niet meer komt opdagen. Deze vervangen is gelukkig niet zo moeilijk als in België, er zijn meer kandidaten beschikbaar dan dat er plaatsen zijn.

Vanaf nu is Mr. Salim Nassor, de taakleraar en Mrs Tabia Abdalla de assistente in de eerste kleuterklas PP1.

Wij wensen deze twee nieuwe personeelsleden van harte welkom op de Rainbow4Kids school.

 

Het nieuwe schooljaar na een maand

In januari zijn we vol goede moed en al voor de elfde keer gestart met een nieuw schooljaar.

Nu, na een zestal weken krijgen we pas een echt zicht op het aantal leerlingen dat dit jaar bij ons school volgen.

In de eerste weken worden er dagelijks nieuwe kinderen ingeschreven en komen er ook nog steeds leerlingen terug van hun verblijf op ‘country’ bij familie tijdens de afgelopen grote vakantie en zoeken de schoolbanken weer op.

 

Op dit moment, 14 februari, zijn er juist geteld 400 leerlingen ingeschreven.

Ze zijn als volgt verdeeld:

Kleuteronderwijs: 106 kinderen

Peutertuin: 16 kinderen

1ste kleuterklas: 35 kinderen

2de kleuterklas A: 25 kinderen

2de kleuterklas B 30 kinderen

 

Onderbouw 108 kinderen

Graad 1: 36 kinderen

Graad 2: 36 kinderen

Klas 3: 36 kinderen

 

Bovenbouw 186 kinderen

Klas 4: 43 kinderen

Klas 5: 42 kinderen

Klas 6: 39 kinderen

Klas 7: 39 kinderen

Klas 8: 23 kinderen

 

De foto’s van onze 400 leerlingen kunt u terugvinden op de bladzijde ‘Gesponsorde kinderen’.

De foto’s van de leerkrachten en in welke klas hij of zij les geeft vindt u op de bladzijde ‘Kernteam’ bij de rubriek ‘Keniaans kernteam’.

 

Voor onze koks betekent dit groot aantal leerlingen, dat zij dagelijks ontbijt en lunch voorzien voor ongeveer 425 personen.

 

Ondertussen kregen we ook bericht wanneer de verschillende vakanties in 2019 doorgaan.

 

 

Wist je dat Rainbow4Kids zich ook inzet voor het millieu?

Water is in Kenia een heel kostbaar iets. Gelukkig kunnen we gebruik maken van regenwater dat wordt opgevangen en naar verschillende tanks geleid. Dit water wordt gebruikt in de keuken, voor de afwas, toiletten en de kuis van de klassen.

 

Als het eten gedaan is, wassen de kinderen zelf hun eetgerief af. In het verleden werden hier grote plastieken bassins voor gebruikt en werd er ook rijkelijk met het water geknoeid. 

 

Daarom werd besloten om een degelijke constructie te maken, waarbij de kinderen niet alleen al rechtstaande de afwas kunnen doen, maar waar ook veel minder water wordt gebruikt en er dus ook minder wordt verspeeld.

 

 

Na de lunch krijgen al de kinderen een beker water. Deze wordt om verspilling tegen te gaan, uitgeschonken door een leerkracht. Dit is geen regenwater, maar drinkbaar water dat door de school wordt aangekocht.

 

Een blij weerzien

Graag publiceren we hier een getuigenis van één van onze ambassadeurs tijdens hun laatste bezoek aan het project.

 

"Als alles klaar is willen we terug naar huis vertrekken. Maar… zien we dat goed? Sanuri? Ons allereerste sponsorkind komt via de schoolpoort binnen gelopen.

 

Sanuri in 2012, samen met haar sponsors Johan en Ghilaine.

 

Wat een verrassing en wat ziet ze er goed uit! Zij is even verrast als wij en omhelst ons.

Ze vertelt enthousiast over haar huidige job en haar leven.

Vandaag zou ze even bij Madame Fatuma, de onder-directrice, moeten zijn en dat komt goed uit voor ons. Zo krijgen wij haar na al die jaren nog eens te zien.

Ze vraagt naar Goele en Anne (onze dochters) en we stellen dan voor dat ik met haar meega naar Anne. Johan gaat ondertussen terug naar de Talent Academy om te zien hoe Purity het gedaan heeft. Onderweg praat Sanuri honderduit.

 

Wat een knappe, ondernemende vrouw is ze geworden. Ze heeft een jaar in een hotel als stagiaire gewerkt om haar eigen studies van management te kunnen betalen. Zo kan ze nu stilaan een business uitbouwen met de verkoop van online kleding. De zaken gaan vrij goed maar ze wil vooruit. Ze zoekt nog een job voor overdag zodat ze misschien ooit een winkel kan openen. Ze woont nu alleen in Kwale, een eindje hier vandaan. Haar mama had het liefst dat ze zou trouwen maar zij wil eerst een goede job zoeken en écht de ware man vinden.

Ze heeft ook nog de ambitie om verschillende talen te leren, zodat ze misschien meer kansen heeft om werk te vinden.

Wij zijn allemaal verschoten van haar optimisme, positiviteit en wilskracht. Een clevere jonge vrouw is ze geworden. We zijn blij dat we haar hier ontmoet hebben en we weten het zeker dat ze het hier goed doet.

Johan is intussen terug en Sanuri gaat naar huis."

 

Sanuri is afgestudeerd op de Babla-school in 2016.

 

Sanuri bij aankomst op onze school - maart 2019.

 

 

Op onze speelplaats werden enkele bijkomende lokalen gemaakt

Bij onze speelplaats hoort ook een overdekte ruimte. Deze wordt gebruikt voor zowel schoolse- als niet-schoolse activiteiten. Denk maar aan turnlessen, dansen en oudervergaderingen. Tot nu was dit één grote open ruimte. Heel fijn voor activiteiten waar veel plaats voor nodig is of als het eens regent, maar minder geschikt om te werken met kleinere of meerdere groepen tegelijk.

Dit probleem hebben we nu op een degelijke manier kunnen oplossen door een drietal flexibele scheidingswanden te voorzien, zodat de ruimte in vier aparte delen kan ingedeeld worden. Al bij al een hele verbetering, en deze ruimte wordt vanaf nu dus nog functioneler gebruikt.

 

Hier wordt de gehele ruimte gebruikt om al spelenderwijze te leren omgaan met cijfers.

 

Op deze manier kunnen we beschikken over vier bijkomende lokalen.

 

Zo zien de nieuwe klasjes eruit. Ook de banken zijn nieuw en vooral stevig!

 

Als we de klasjes niet nodig hebben, draaien we de 'muren' weg en beschikken we terug over een grote ruimte. 

 

 

Onze nieuwsbrieven verschijnen vanaf nu ook in het Engels